Urlop osoby z niepełnosprawnością ruchową - jak to zrobić?

Urlop osoby z niepełnosprawnością ruchową – jak to zrobić?

Urlop jest zarówno prawem jak i nagrodą, która należy się za ciężką pracę każdemu, kto ją wykonuje. To odpoczynek, na który zasługują także osoby z niepełnosprawnością ruchową. Ze względu na liczne bariery i różne przeszkody nie zawsze jednak mogą w pełni z niego korzystać.

Co zatem należy uczynić, aby urlop osoby z niepełnosprawnością ruchową był w pełni udany? Jak go dobrze zorganizować? O co należy szczególnie zadbać w momencie, gdy osoba niepełnosprawna wybiera się na wypoczynek? Gdzie warto pojechać i w jaki sposób ludzie niepełnosprawni ruchowo spędzają wolny czas? Na te pytania postaramy się pokrótce odpowiedzieć.

Czytaj także: Sport w życiu osób z niepełnosprawnościami 

Jak dotrzeć na miejsce i gdzie się zakwaterować?

Turysta z niepełnosprawnością

Ze względu na to, gdzie się udajemy, możemy zdecydować się na podróż samochodem, autokarem, pociągiem czy samolotem. Wózek inwalidzki, balkonik, kule ortopedyczne, proteza ręki czy nogi są niewątpliwie dużym utrudnieniem podczas wejścia do danego środka transportu i ładowania bagaży. Przed jego wybraniem warto zatem odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy jest on prawidłowo przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową – czy chociażby jest wyposażony w podesty oraz szersze siedzenia.

Jeżeli chodzi o miejsce, w którym zamierzamy zamieszkać podczas urlopu, to pamiętajmy, że używany przez nas sprzęt ortopedyczny wymaga zawsze dodatkowego miejsca. A jeżeli sprzętem tym jest wózek, balkonik czy kule ortopedyczne, to nie wolno nam zapominać o takich kwestiach, jak: podjazdy, windy, brak progów, wystarczająca szerokość drzwi czy prawidłowo przystosowana łazienka.

Warto też sprawdzić, czy teren wokół będzie dla nas dostępny. Poza wyżej wymienionymi aspektami istotne jest także, aby w wybranym przez nas ośrodku czy hotelu była obniżona lada recepcji oraz poręcze. Tak szczegółowe informacje można przeważnie znaleźć na portalach z rekomendacjami.

Czytaj także: Jakie bariery przeszkadzają w życiu codziennym osobom z niepełnosprawnościami? 

Urlop osoby z niepełnosprawnością - o co należy jeszcze zadbać?

Wózek inwalidzki, elektroniczna proteza ręki czy nogi mogą ulec awarii podczas naszego urlopu. I co wtedy? Warto niewątpliwie zadbać wcześniej o kontakt do lokalnej wypożyczalni lub przedsiębiorstwa, które zajmuje się sprzętem rehabilitacyjnym. Pamiętać należy także o wyrobieniu karty EKUZ, która potwierdza prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wyjazd może być organizowany przez biuro podróży lub indywidualnie. Czasami mogą to robić także organizacje pozarządowe – fundacje lub różne stowarzyszenia, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Bez względu jednak na to, kto w ostateczności jest jego organizatorem, zawsze należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia.

Czytaj także: To tylko kilka dni – hit czy kit?

Gdzie warto pojechać?

Turystka z niepełnosprawnością

Wszystko zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych preferencji – co lubimy, czym się interesujemy, co chcielibyśmy zobaczyć etc. Mogą to być wakacje w Polsce – na Mazurach, w górach czy nad morzem – lub zagranicą. Należy tylko znaleźć miejsce, które będzie odpowiednio przystosowane do naszych potrzeb.

Warto także zadać sobie pytanie: w jaki sposób osoby z niepełnosprawnościami spędzają czas wolny?

Czytaj także: Jak twórczość artystyczna wpływa na życie osób z niepełnosprawnościami? 

Najczęstsze formy urlopu osoby z niepełnosprawnością

Do najczęstszych form wypoczynku, na które decydują się osoby z niepełnosprawnością, należą:

  • turystyka pobytowa, wypoczynkowa – realizowana dla regeneracji sił fizycznych i psychicznych;
  • turystyka zdrowotna (uzdrowiskowa) i obozy rehabilitacyjne;
  • turystyka krajoznawcza;
  • turystyka kwalifikowana;
  • inne formy wypoczynku.

Często też osoby te decydują się na podróże zorganizowane, pobyty w hotelach, kwatery czy wyjazdy integracyjne. Duża część z nich wyjeżdża z rodziną lub znajomymi, gdzie przeważającymi kierunkami są jeziora lub morze. Nie rezygnują jednak także z wyjazdów w góry czy zagranicę.

Dobrym przykładem może być chociażby Agnieszka Bal, politolożka i działaczka społeczna z Warszawy, a także laureatka nagrody Człowiek bez barier 2015, która żyje z mózgowym porażeniem dziecięcym, porusza się na wózku i porozumiewa się za pomocą tablicy z literami, wskazując je łokciem. Niepełnosprawność nie stanowi dla niej żadnej przeszkody w podróżowaniu. Poza Gdańskiem i Łodzią była także w Paryżu, gdzie zwiedziła Wersal, Disneyland i wjechała.na wieżę Eiffla. Nocuje często u rodziny i przyjaciół oraz wyjeżdża na oazy Ruchu Światło-Życie i wyjazdy organizowane przez Kawalerów Maltańskich.

Czytaj także: Jakie są aktualne problemy edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością sprzężoną? 

Urlop osoby z niepełnosprawnością ruchową musi zostać szczegółowo zaplanowany i odpowiednio zorganizowany. Ograniczy to znacznie ryzyko wypadku czy wszelakich niedogodności oraz utrudnień. Najważniejsze są: komfortowy transport, odpowiednio przystosowane zakwaterowanie i własne bezpieczeństwo.

Czytaj także: Czy niepełnosprawność jest równoznaczna z niezdolnością do pracy?