Znane osoby z niepełnosprawnościami coraz częściej i coraz bardziej widoczne są w mediach. Niepełnosprawność nie jest dla nich barierą w realizacji swoich planów zawodowych, pasji czy marzeń. Ich ogromne sukcesy inspirują innych do aktywności, na które wcześniej trudno było im się zdecydować.
Nie sposób wymienić w tym miejscu wszystkich ludzi z niepełnosprawnościami, którzy zapisali się w masowej pamięci. Dlatego zostaną przedstawione trzy wybrane osoby. Jest to oczywiście subiektywne zestawienie, a u każdego z nas może wyglądać ono zupełnie inaczej.
Czytaj także: To tylko kilka dni – hit czy kit?
Nick Vujicic
Jest najlepszym przykładem na to, że niepełnosprawność nie powinna być kojarzona wyłącznie z ograniczeniami. Człowiek ten w zasadzie stanowi zaprzeczenie tak postawionej tezy. Nick Vujicic stał się wzorem do naśladowania dla milionów ludzi na całym świecie – bez względu na to, czy żyją z niepełnosprawnością, czy też nie.
Żyje z rzadką chorobą, która nazywa się tetra-amelia. Jest to po prostu całkowity brak kończyn. Nieobca jest mu depresja, a nawet myśli samobójcze. Porażkę zdołał jednak szybko przekuć w sukces. Znany jest jako australijski ewangelizator i mówca motywacyjny. Mimo niełatwego życia i bardzo przykrych doświadczeń, potrafi inspirować innych.
Jest znanym bohaterem filmów w serwisie YouTube. Świetnym przykładem jest tutaj Cyrk motyli – krótkometrażowy film z 2009 roku, którego reżyserem jest Joshua Weigel. Żoną Nicka Vujicica jest pełnosprawna Japonka Kanae Miyahara. Są rodzicami dwóch chłopców. Pierwszy to Kiyoshi James Vujicic, urodzony 13 lutego 2013 roku, natomiast drugi – Dejan Levi Vujicic przyszedł na świat 7 sierpnia 2015 roku.
Ale znane osoby z niepełnosprawnościami znajdziemy również na naszym – polskim podwórku.
Czytaj także: Jak twórczość artystyczna wpływa na życie osób z niepełnosprawnościami?
Monika Kuszyńska
Piosenkarka i autorka tekstów. W latach 2000 – 2010 była wokalistką zespołu Varius Manx, z którym wydała trzy albumy studyjne. W 2015 reprezentowała Polskę podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Na skutek tragicznego wypadku samochodowego, który miał miejsce w 2006 roku porusza się na wózku inwalidzkim.
W napisanej przez siebie książce stwierdziła, że wypadek w jakiś sposób okazał się być dla niej błogosławieństwem. To, co wydarzyło się po nim – ogrom cierpienia, porzucone nadzieje, a przede wszystkim spotkani po drodze ludzie – sprawiło, że dojrzała i nauczyła się być szczęśliwa.
Premiera jej pierwszej solowej płyty zatytułowanej Ocalona miała miejsce 2 czerwca 2012 roku. W lutym następnego roku Monika Kuszyńska otrzymała nominację do nagrody Wiktory 2012 w kategorii Gwiazda piosenki i estrady.
Czytaj także: Jakie bariery przeszkadzają w życiu codziennym osobom z niepełnosprawnościami?
Jan Mela
To najmłodszy w historii zdobywca obydwu biegunów i zarazem pierwsza osoba z niepełnosprawnością, która tego dokonała. Jest założycielem fundacji Poza Horyzonty oraz współautorem nadawanego w Radiu Kraków programu podróżniczego Między biegunami. Polski polarnik Marek Kamiński, z którym Mela zdobył dwa bieguny, w swojej książce Wyprawa stwierdził, że pomagał mu na tyle, na ile sam od niego otrzymywał pomoc.
W wyniku wypadku z 2002 roku Jan Mela stracił lewe podudzie i prawe przedramię. Nastąpiło to wskutek porażenia prądem. Radzenie sobie z jego skutkami – jak sam stwierdził – było dla niego długim procesem.
Twierdzi, że każde cierpienie uszlachetnia człowieka. Według Meli zawsze coś nam ono daje i nas wzbogaca. Jako pierwsza osoba z niepełnosprawnością w Polsce uczestniczył w popularnym show Dancing with the stars: Taniec z gwiazdami. Brak ręki nie oznacza bowiem braku niezbędnych umiejętności tanecznych – jak sam stwierdził.
Czytaj także: Czy niepełnosprawność jest równoznaczna z niezdolnością do pracy?
Znane osoby z niepełnosprawnościami - jest ich znacznie więcej
Znane osoby z niepełnosprawnościami coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej. Są nimi sportowcy, jak choćby polska tenisistka stołowa z niepełnosprawnością Natalia Partyka rywalizująca z pełnosprawnymi zawodniczkami. Całemu światu znany jest także zmarły 14 marca 2018 roku Stephen Hawking – geniusz nauki, który żył ze stwardnieniem zanikowym bocznym.
W wielu dziedzinach życia coraz więcej osób z niepełnosprawnościami odnosi sukcesy. Przyczynia się do tego także rozwój nowych technologii – zwłaszcza Internetu. W popularnym serwisie YouTube jest coraz więcej kanałów, które zakładają ludzie niepełnosprawni.
Bardziej niż o chorobach czy schorzeniach, z którymi się zmagają, opowiadają oni o swoim sposobie na życie i udzielają porad innym. Dobrym przykładem może być tutaj Katarzyna Dinst, osoba z achondroplazją, która pod marką Kasia działa! prowadzi swój kanał w serwisie YouTube. Posiada także swoją stronę internetową oraz profil na Instagramie i Facebooku. Współtworzy i koordynuje wiele projektów. Jest zapraszana do szkół w celu wygłaszania prelekcji na temat niepełnosprawności czy do różnych programów, aby udzielić wywiadu.
Czytaj także: Jakie są aktualne problemy edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością sprzężoną?