Fundacja Przypominajka

Symbolika świec w różnych kręgach cywilizacyjnych

Nie dawaj w prezencie świecy  (choćby najpiękniejszej) przyjacielowi z Chin, ponieważ wywoła ona u Niego skojarzenie z pogrzebem.  Spokojnie jednak możesz nią obdarować Hindusa , który zrobi z niej użytek np. w czasie Divali – święta świateł.

Swieca to cudowny przedmiot. Obecna w życiu człowieka od czasów starożytnych, wspaniale realizuje cele funkcyjne i symboliczne. Właściwie trudno jest znaleźć krąg kulturowy, w którym świecy nie przypisuje się określonej symboliki. Ciekawe jest to, że w zasadzie ta symbolika jest w pewien sposób uniwersalna. 

Światło Boga (Chrześcijaństwo i Judaizm)

Najczęściej odnosi się do życia religijnego. Zarówno w sferze kultury chrześcijańskiej jak i judaistycznej płomień świecy ma odzwierciedlać to co boskie. Zapalona świeca wyobraża światło wiary, nadejście zmartwychwstałego Chrystusa, pełni funkcje wotywne. Dla Najświętszej Marii Panny jest światłem w ciemnościach świata. Poza murami świątyni ma odstraszać demony, złe duchy, neutralizować złe oko, czyli ludzką zawiść. Dlatego palona jest  przy okazji uroczystości ślubnych. Innego znaczenia nabiera zapalana podczas pogrzebu, kiedy przypomina o ulotności życia z jednej strony i jasnym płomieniu życia wiecznego z drugiej. Płomień świecy to też metafora znikomości ludzkiego życia indywidualnego wobec porządku kosmicznego, uniwersalnego.

Właściwie nie ma święta w tradycji judaistycznej bez zapalanych świec. W judaizmie ośmioramienna Menora i palące się na niej świece to znak rozpoznawczy narodu żydowskiego, symbol życia i wiecznego światła z Przybytku Świątyni Jerozolimskiej. Na pamiątkę cudu w świątyni (kiedy to odrobina oliwy starczyła na 8 dni) co roku podczas święta chanuki zapalane są świeczniki z ośmioma świecami zwane chanukija Wystawia się je na parapet aby światło było widoczne z ulicy. Nieodzowne podczas Szabasu świece symbolizują przejście od profanum do sacrum. Podobnie jak w Chrześcijaństwie świece zapala się w rocznicę czyjejś śmierci lub bezpośrednio po czyjejś śmierci.

Boski dar - wiara , nadzieja, miłość. (Starożytność)

Również w starożytności świece w dużej mierze symbolizowały boskość choć w innym ujęciu. Uważało się, że wyrażają dary, którymi greccy bogowie obdarzyli Prometeusza w celu oświecenia i postępu . Starożytni Grecy używali świec w celach wotywnych oraz przy składaniu ofiar. Mieszkańcy wioski zapalali świece szóstego dnia każdego miesiąca z okazji narodzin Artemidy, bogini łowów, dzikich zwierząt, narodzin dziecka i dziewictwa, aby zdobyć jej przychylność. Świece do dziś są często wykorzystywane jako symbol nieustającej nadziei i wieczności i wytrwałości. Płomień olimpijski płonie wiecznie jako symbol wiary w  jednoczący się świat. Powiedzenie „stary płomień” odnosi się do miłości, która nadal płonie nawet po latach rozłąki. Do dziś, gdy ktoś znika, na werandzie, przed wejściem, często  pali się świece, by mieć nadzieję, że odnajdzie drogę do domu. Zapalona świeca to  atrybut czuwania, jako znaku pamięci i kontynuacji nawet w obliczu przeciwności. 

Co z Tymi Chińczykami????

Mieszkańcy Państwa Środka znani są z zamiłowania do celebry. Świąt mają wiele i wszystkie niezwykle barwne.  W tradycyjnym kalendarzu chińskim jest kilka świąt związanych ze zmarłymi, m.in. Święto Przodków (Święto Czystej Jasności) i Święto Głodnych Duchów. Według wierzeń, dusze po śmierci mają takie same potrzeby jak żyjący, dlatego przy grobach gromadzą się całe rodziny, Najstarszy z rodu zapala świeczki, a następnie pali polane winem pieniądze tzw. piekielną walutę oraz odpala petardy i ustawia misę z jedzeniem. Po tych rytuałach wszyscy członkowie rodziny składają hołd przodkom bijąc trzy razy czołem o ziemię 

Chińczycy palą imitację różnych rzeczy wierząc, że trafią one do zmarłych, są to np. sztuczne pieniądze, domy, samochody, odzież i inne niezbędne do życia rzeczy. Często obrządkom towarzyszy puszczanie latawców czy fajerwerków.  

Płomień świecy jest  w tym przypadku łącznikiem ze zmarłymi , wraz z jego dymem i dymem pozostałych palonych przedmiotów, przodkowie otrzymują wszystko czego potrzebują po śmierci.

No cóż, chyba rzeczywiście świeca jako prezent dla Chińczyka nie jest najbardziej trafionym pomysłem.

Świece w Feng shui

Świeca jako prezent może nie, ale świeca w feng shui to zupełnie inna sprawa. Świece są bowiem jednym z najmocniejszych remediów w Feng Shui. Stosowanie świec w Feng Shui stanowi najsilniejsze odzwierciedlenie żywiołu ognia w domu. Oczyszczają atmosferę i inspirują, ocieplają krążącą energię i pomagają ukoić codzienne stresy, dodają kreatywnej i żywiołowej energii we wnętrzu. Zasady feng shui są niezwykle skrupulatne i uwzględniają wiele czynników.

Jakie kolory świec dobrać do pomieszczenia według Feng Shui?

Trzy kolory świec, na które warto zwrócić szczególną uwagę w Feng Shui to świece w odcieniach czerwieni, bieli oraz pomarańczy. 

Świece w kolorze czerwonym pomagają w uzyskaniu lepszej reputacji i większej sławy

Białe świece według Feng Shui symbolizują dwie rzeczy, mianowicie niebo, przez co rozumiemy pomocnych i przyjaznych nam ludzi, nauczycieli oraz osiąganie celów w życiu. Drugie znaczenie białych świec to jezioro lub strumyk, co oznacza radość, dzieci oraz kreatywność.

Świece w kolorze pomarańczowym symbolizują górę, co oznacza wspomaganie w osiągnięciu mądrości i spokoju w życiu. Ponieważ świeca w kolorze pomarańczowym symbolizuje również słońce, wspomaga też rozwój i bogactwo. Dodatkowo kolor tej świecy pomaga nam się odstresować i zyskać równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. 

A równowaga i harmonia to istota feng shui, może warto więc spróbować zastosować te zasady np. wybierając i zapalając świecę zapachową oczywiście w odpowiednim kolorze.