Narzędzia do pracy zdalnej, które pomagają osobom z niepełnosprawnością

Praca zdalna od dłuższego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób z niepełnosprawnościami. Pandemia Covid-19 pokazała, że może mieć ona znacznie szersze zastosowanie i nie musi być dedykowana wyłącznie ludziom, którzy z powodu ograniczenia swojej sprawności nie mogą być aktywni zawodowo w tradycyjnej – jak to było do niedawna – formie stacjonarnej.

Na wykonywanie pracy w formie zdalnej musiała zdecydować się obecnie znaczna część społeczeństw. I choć nie jest już ona wyłącznie domeną wśród osób z niepełnosprawnościami, to jednak niewątpliwie jest to grupa, która potrzebuje dodatkowego wsparcia, aby móc taką pracę wykonywać.

Oczywiście wsparcie to ma bardzo szeroki zakres. Od odpowiednich motywatorów, które zmobilizują pracownika z niepełnosprawnością, po zachęty i korzyści dla pracodawcy zatrudniającego te osoby.

O wspomnianych motywatorach pisaliśmy już na naszym blogu, o zachętach i korzyściach dla pracodawców też na pewno jeszcze napiszemy. Trzecim niezbędnym czynnikiem, jaki wspomaga zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością w trybie pracy zdalnej są odpowiednie narzędzia, które ułatwią jej wykonywanie.

Narzędzia do pracy zdalnej dla osób z niepełnosprawnościami. Na co warto postawić

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych rozwiązań technologicznych wspomagających pracę zdalną osób z niepełnosprawnościami, które warto wziąć pod uwagę.

Osobisty asystent pracownika z niepełnosprawnością - ParrotOne

Jest nim narzędzie ParrotOne, które ułatwia pisanie na smartfonie czy tablecie. To darmowa, polska aplikacja mobilna oraz inteligentna klawiatura dotykowa, która ułatwia pracę zdalną i komunikację osobom z niepełnosprawnością dłoni. Narzędzie może być wykorzystywane także do nauki języków obcych.

Sztuczna Inteligencja (AI) pozwala komunikatorowi na uczenie się sposobu budowania wiadomości przez użytkowników. Stopniowo oferuje on dokładniejsze przewidywania tekstowe. Są to nie tylko słowa, ale także kompletne zwroty, które można od razu wykorzystać.

Interfejs urządzenia stworzono mając na uwadze potrzeby osób niepełnosprawnych manualnie. Opiera się on na dużych elementach wizualnych i udostępnia cały ekran do tworzenia wiadomości. Pisanie wyrażeń litera po literze nie jest zatem konieczne. Dzięki przewidywaniom, które ukazują się nam w postaci cegiełek zrobimy to znacznie łatwiej i szybciej.

GlassOuse

Okulary GlassOuse umożliwiają korzystanie z komputera, smartfona czy tabletu nie używając rąk. Tak naprawdę jest to zestaw urządzeń, w którego skład – poza okularami – wchodzi przełącznik, który działa na zasadzie myszki.

Osoby, które poruszają jedynie głową mogą korzystać z doustnego gryzaka. Pozwala on za pomocą zębów wybierać chociażby litery na klawiaturze elektronicznej, która wyświetla się na ekranie monitora. Osoby mogące poruszać rękami lub nogami w ograniczonym zakresie mogą natomiast wybrać przyciski, z których korzysta się za pomocą dłoni, stopy lub palca.

Główną zaletą urządzenia jest fakt, iż stwarza ono szansę na pracę przy komputerze nawet osobom, które żyją z największym stopniem niepełnosprawności znacznej – jak chociażby całkowity paraliż kończyn. Dzięki ulepszonej dziewięcioosiowej funkcji żyroskopu przez GlassOuse wykrywane są nawet najmniejsze ruch głową.

Urządzenie to jest lekkie i można nosić je równocześnie ze zwykłymi okularami. Jest ono kompatybilne z systemami Windows, iOSi3, iPadOSi3, macOS, Linux, Android czy Chrome OS.

Tobii PCEye

Mysz oraz standardowa klawiatura komputerowa mogą zostać zastąpione przez urządzenie Tobii PCEye Mini. Pozwala ono obsługiwać komputer za pomocą wzroku.

Ruch gałek ocznych w płynny sposób konwertowany jest na ruch kursora, którego używamy w komputerze. Tobii PCEye Mini możemy używać na dowolnym komputerze. Montowane jest za pomocą magnesu i podłączane poprzez wejście USB. Dzięki niewielkim rozmiarom z urządzenia można korzystać wszędzie tam, gdzie  tylko zechcemy.

Kolor oczu, okularów czy soczewek nie ma znaczenia, jeżeli chodzi o pracę urządzenia. Dzięki funkcji powiększenia gwarantowana jest duża precyzja. Z kolei szybki dostęp do wielu aplikacji, ustawień czy funkcji umożliwia łatwy wybór i kliknięcie nawet w niewielki element. Urządzenie pozwala na to, aby jego użytkownicy mogli wykonywać swoją pracę w pozycji siedzącej i leżącej.

Urządzenie sterowania myślą

Urządzenie sterowania myślą było testowane przez osoby z Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze – w tym samą Panią Prezes Agnieszkę Dąbkowską.

Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową jest ono ogromnym ułatwieniem – zwłaszcza w sytuacjach, gdy komunikacja werbalna jest po prostu niemożliwa. Pomaga zmagać się z wyzwaniami dnia codziennego, którymi są chociażby: zapalnie światła w pokoju, obsługa komputera i smartfona czy korzystanie z wózka elektrycznego i łóżka ortopedycznego.

W urządzeniu zostało zastosowane tzw. sterowanie mentalne – system, który pozwala użytkownikowi na sterowanie komputerem lub innym urządzeniem za pomocą myśli. Możliwe jest to dzięki odczytowi fal mózgowych EEG – cyklom aktywności bioelektrycznej mózgu rejestrowanych za pomocą aparatury elektroencefalograficznej.

Technologia sterowania mentalnego pozwala osobom dotkniętym porażeniem rąk na sterowanie komputerem bez klawiatury i/lub myszki. Można wdrożyć ją także do sterowania urządzeniami domowymi. Umożliwi nam ona chociażby zapalenie światła, wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych czy sterowanie położeniem elektrycznego łóżka ortopedycznego.

Urządzenie znajdzie zastosowanie przy;

  • klawiaturze komputerowej;
  • pilocie od telewizora, sprzętu grającego etc.;
  • smartfonie;
  • panelu do sterowania pozycją łóżka;
  • joysticku do elektrycznego wózka inwalidzkiego.

Z punktu widzenia aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami kluczowe znaczenie ma oczywiście tutaj możliwość sterowania klawiaturą komputerową oraz smartfonem.

Twórcami urządzenia sterowania myślą są Jacek Sztajnke, Jarosław Staniek oraz Sławomir Suchacz.

Przeprowadzona w sposób inkluzywny transformacja technologiczna może zaoferować osobom z niepełnosprawnościami lepszy dostęp do rynku pracy.  Dzięki technologii cyfrowej łatwiejszy jest udział w szkoleniach, które mają bardziej elastyczną i skondensowaną formę.

Platformy cyfrowe można wykorzystywać do poszukiwania pracy, natomiast nowoczesne technologie mogą zapewnić osobom z niepełnosprawnościami nową jakość pracy zdalnej.

Ona sama natomiast przyczynia się do zwiększenia aktywizacji zawodowej ludzi żyjących z niepełnosprawnością oraz ich integracji z resztą społeczeństwa – co wpisuje się w misję Fundacji Przypominajka.

Jak motywować osoby z niepełnosprawnościami
do pracy?

Motywacja pracowników z niepełnosprawnością wymaga bardzo często określonych umiejętności i sporego wyczucia, niekiedy wręcz – intuicji.

Zaledwie 25 proc. osób żyjących w Polsce z niepełnosprawnościami, a będących w wieku produkcyjnym, jest aktywnych na rynku pracy. Obok barier zewnętrznych, które utrudniają znalezienie zatrudnienia, bardzo często pojawiają się też te wewnętrzne. A za największą z nich należy uznać brak motywacji do działania.

Może Cię również zainteresować

Kategorie bloga

Kategoria 1

Kategoria 2

Kategoria 3

Kategoria 4