Fundacja Przypominajka

Jak powstają świece zapachowe? Najciekawsze zapachy świec

Świece zapachowe mają wiele walorów. Używamy ich przede wszystkim dla zrobienia nastroju, poprawienia atmosfery czy po prostu przy specjalnych – ważnych z naszego punktu widzenia okazjach.

Równie ciekawy, jak zapachy poszczególnych świec, jest proces ich powstawania. Warto zatem przybliżyć temat, którym jest sposób wytwarzania świec zapachowych.

Świece zapachowe - z jakich składników są wytwarzane?

Wosk oraz olejki aromatyczne stanowią podstawę każdej świecy zapachowej. W zależności od swojego stężenia, olejki wydzielają bardziej lub mniej intensywny zapach w czasie spalania się świecy.

Podczas wyboru świecy zawsze warto poznać składniki, z których ją wykonano. Niektóre woski bowiem mogą uczulać, szybciej się spalać, wydzielać więcej dymu, zaburzać zapach olejków aromatycznych lub po prostu być pozyskiwane wbrew temu, czego oczekuje od nas dzisiaj ekologia.

Które woski są najlepsze do wytwarzania świec zapachowych?

Stearyna jest mieszaniną nasyconych kwasów tłuszczowych. Może być ona produkowana z tłuszczów zwierzęcych lub surowców roślinnych. Na większą aprobatę zasługują oczywiście te drugie, gdyż są one bardziej ekologiczne – zwłaszcza jeśli świeca zostanie wyprodukowana chociażby z     naturalnego i ekologicznego oleju palmowego.

Olej powinien być stuprocentowo naturalny i bezpieczny, co zawsze opłaca się sprawdzić. W czasie jego spalania nie musimy obawiać się uczulenia, tak jak ma to miejsce w przypadku parafiny. Olejki zapachowe palą się wolniej, a ponadto doskonale komponują się z naturalnymi olejami, dzięki czemu pozostaje po nich wyłącznie przyjemny zapach.

Równie bezpieczny składnik naturalny do produkcji świec zapachowych to wosk pszczeli. Pozostawia on po sobie przyjemny zapach, natomiast przy spalaniu uwalniają się ujemne jony, które w naturalny sposób oczyszczają powietrze.

Świece z wosku pszczelego palą się najdłużej, ale są te na ogół najdroższe. Warto jednak uważać na to, by w ich składzie nie było parafiny. Także sam wosk powinno pozyskiwać się w całkowicie bezpieczny sposób, który nie wyrządza szkody pszczołom.

Świece parafinowe to najbardziej popularne i najtańsze rozwiązanie, które jest jednocześnie najczęściej odradzane, jeśli chodzi o produkcję świec zapachowych. Parafinę pozyskuje się bowiem z ropy naftowej. Pali się ją w zamkniętych i słabo wentylowanych pomieszczeniach, przez co mogą być wytwarzane szkodliwe substancje, jak chociażby formaldehyd, toluen i beznol.

Gdy zapalimy taką świecę w domu, możemy odczuwać bóle głowy lub mieć problemy z oddychaniem. Należy jeszcze podkreślić, że świece parafinowe są niebezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych. Warto ich zatem unikać.

Zapach w świecach - jak się go uzyskuje

Naturalne olejki zapachowe są oczywiście najkorzystniejszą i najbardziej bezpieczną, jeśli chodzi o zapach, opcją dla świec zapachowych. Sztuczne aromaty zapachowe o wysokim stężeniu, które maskują zapach palącej się parafiny, zastępowane są woskiem pszczelim lub ekologicznym olejem palmowym. 

Wspomniane olejki wykorzystywane są w aromaterapii. Dobrze się komponują także z olejem palmowym lub pszczelim woskiem, co daje piękny zapach, który jednak nie jest duszący.

Ekologiczna świeca zapachowa powinna posiadać knot, który w stu procentach wykonany jest z bawełny. Często w tanich świecach stosuje się knoty, do których dodawany jest ołów. Co prawda takie świece lepiej utrzymują pion, ale za to podczas spalania są bardzo mocno szkodliwe dla naszego zdrowia.

5 najciekawszych zapachów świec

1. Zapach słodkich ciasteczek Belgian Cookies


Mocno intensywny aromat sprawia, iż jedna zapalona świeca daje się silnie wyczuć w dużym salonie. W kilka minut wyczuwamy zapach w całym pomieszczeniu. Przypadnie ona do gustu osobom, które kochają zapach łakoci, a konkretnie – belgijskich ciasteczek. W momencie zapalenia świecy poczujemy się jak w najlepszej cukierni, otoczeni pysznymi łakociami.

Dzięki zapachowi ciasteczek na myśl od razu przychodzą nam beztroskie chwile dzieciństwa. Sprawi to, że się zrelaksujemy i zostaniemy wprowadzeni w stan głębokiego odprężenia.

2. Zapach lawendy z Prowansji


Lawendowy bukiet z Prowansji jest połączeniem nut lawendy z nutami ziół i polnych kwiatów. Taki aromat pobudza wyobraźnię, która przenosi nas między grządki lawendy, która nas zewsząd otacza.

3. Słodki owocowy zapach – kremowa borówka

 

Jest to połączenie zapachu owoców ze słodkim aromatem wanilii. Przypomina nam się słoneczne lato. Dzieje się tak dzięki aromatom borówki z odrobiną malin i truskawek. Te słodko-owocowe połączenie sprawia, że ulegamy beztroskiemu leniuchowaniu, które przypomina nam cudowne wakacje z dzieciństwa.

Zapach ten poprawi nam nastrój, doda energii i pozwoli na całkowite delektowanie się obecną chwilą.

Jakże idealnie w powyższy klimat wpisują się nasze przypominajkowe świece. To właśnie w ich zapachu odnajdziecie winogrono z mazowieckich wsi. Jest tutaj naturalna swojskość, ale jednocześnie i egzotyka. A zapewniają ją zapachy melona, maliny i obłędnego kokosu sprowadzonego z innego kontynentu.

4. Kwiatowy zapach świecy

 

To zaproszenie do odpoczynku i relaksu. Po kilku minutach od zapalenia rozpieści nas swoim skomponowanym po mistrzowsku bukietem. W nutach zapachowych wyczujemy kwiaty z przeważającym akcentem orchidei.

5. Sexy Man

 

To aromatyczny wachlarz zapachowy. Przeważają tutaj mech dębowym oraz soczyste i świeże akordy wiciokrzewu bergamotki i ananasa. Świeca wypełni nasze pomieszczenie intensywnym i lekko drapieżnym aromatem.